
SADNJA
Sadnju treba planirati za jesen ili proleće dok vegetacija jos uvek miruje a to je najčešće od polovine oktobra pa do kraja aprila s tim da je za biljke bolja jesenja jer lakše prežive šok presadnje. Ovi radovi se ne izvode u periodu kada ima snega ili ledenih dana. Kontejnerski materijal se može saditi i tokom čitavog leta samo što tad treba biti obazriviji. U zavisnosti od veličine i vrste sadnog materijala razlikujemo i određene parametre sadnje.
Odrasli biljni materijal lišćara i četinara
1. Iskopati rupu (0.8x0.8x0.8m do 1x1x1m) te vratiti deo zemlje nazad u rupu, koliko je potrebno da biljka sa busenom bude na istoj dubini kolika je bila i u prirodi (može se biljka usaditi do 10cm dublje).
2. Odvezati sargiju (pakovanje) uz pažnju da busen ostane kompaktan. Ovaj korak važi za biljke koje se vade sa busenom, jer se lišćarske vrste mahom vade i bez busena.
3. Dodati rahle zemlje u visini busena. Da bi se istisnuo vazduh i da bi sadnica stajala stabilno, potrebno je nagaziti zemlju oko busena..
4. Pristupiti izradi "tanjira" za zalivanje oko sadnice. Najčešće se izrađuje prečnika oko 1m, a stranice su mu visoke 10-15cm. Biljku posle sadnje obilno zaliti.
5. Sadnice bez busena potrebno je pre sadnje orezati da bi im se smanjila vegetaciona masa.
Ukrasno šiblje i kontejneri
1. U zavisnosti od veličine kontejnera kopaju se rupe 0.3x0.3 ili 0.4x0.4, odstrani se kesa ili saksija i biljka postavlja u zemlju.
2. Zemlja se dobro pritisne oko biljke.
3. Obilno zaliti.
Žive ograde
1. Za sadnju biljaka kopa se jarak širine tridesetak cm. Dubina zavisi od kvaliteta zemljišta. Ako je ono dobro, dovoljno je iskopati 30 cm, prekopati dno, odstraniti korov i šut i ostale otpatke. U tankom sloju dodaje se sveža zemlja obogaćena hranljivim materijama.
2. Posle ovih priprema počnite sadnju. Za jednorednu ogradu biljke sadite na rastojanju od 20cm dvorednu sadite u cik-cak, na istom rastojanju, tako da na dužnom metru imate 9 biljaka, a može i 7, kada ćete gustinu sklopa postići za nešto duže vreme.
3. Pažljivo postavljene biljke zagrću se zemljom u slojevima koji se dobro sabijaju.
4. Zemlja oko biljke najbolje se utaba gaženjem, a zatim izdašno zalije. U ovom poslu treba se postarati da zemlja oko sadnice bude malo ulegnuta., da bi se skupljalo što više vode.
5. Posle sadnje sledi prvo orezivanje (za lišćarske vrste). Rezu se samo vrhovi grančica, tako da grmovi dobiju pravilan, zamišljen oblik.
6. Da bi živa ograda delovala uredno i negovano, mora se pravilno održavati, pre svega orezivati. Za ligustrum vazi pravilo. da bi ograda zadržala odgovarajuću gustinu i oblik, da se orezuje 3 puta godišnje: početkom proleća, krajem proleća i krajem leta.
Biljni materijal nakon svake sadnje obavezno dobro zaliti, pri đubrenju sadnica treba biti izuzetno umeren jer može doći do štećenja.
Nadamo se da smo ovim savetima makar malo olakšali uređivanje Vaših vrtova u čemu Vam želimo mnogo uspeha.
Za sva dodatna pitanja koristite kontakt telefon.